+38044 200 18 18, +38044 360 66 23, +38067 320 30 23, +38050 357 33 26 yanagallery@gmail.com

Олег Сидор-Гібелинда, кандидат мистецтвознавства

Прізвище інтригує.

За словами автора, походження древнього, з часів надзвичайних. Містечко, звідки походили його предки, межувало із територіями, які перебували під владою Порти. Фортеця Хотин, де гарцював пан Володиєвський, пам’ятаєте? Так ось, Заставне – зовсім поруч. Жителів прикордоння тоді називали турецькими. Але народився художник аж в самому Красноярську – що для нас далі Тьмутаракані …

Було так: дід (по матері) Івана Турецького, Василь, теж художник, поїхав вчитися до Румунії, потім до Львова, де його наставником став легендарний Микола Бутович. Червона влада незабаром заарештувала майстра, оцінивши його талант десятьма роками таборів, де молодий майстер познайомився зі своєю майбутньою дружиною (чий батько брав участь в поході Січових стрільців на Київ). Шлях на Україну був довгий, а закінчився в Івано-Франківську, після Львова другому за значенням місті Галичини, останнім часом славному «станіславським феноменом», що відобразилося, втім, в літературній сфері (Андрухович!), а не в образотворчій, яка до сих пір залишається в тіні.

Всі три сина Турецького-старшого пішли по стопах батька. З дітьми Турецького-молодшого – та ж історія. Звинувачувати в цьому гени, або «дух місця»? Чи був Івано-Франківськ 1960-х тим містом, в якому «панове вітаючись, обов’язково знімали капелюха або кашкет, дами граціозно подавали руку для поцілунку, не знімаючи рукавички … модно було розгулювати з тростою різного фасону, і молоді люди, щоб звернути на себе увагу, всіляко ними жонглювали» (з нарису Володимира Барана «Вулиці мого дитинства»)? У всякому разі, про це жваво пам’ятали; культурою тут, як і у Львові – Кракові, Празі, Парижі … і зараз просякнуті камені стародавньої бруківки.

І місцевий театр, де батько нашого автора довгі роки працював головним художником, і де оформив такі знакові для української культурної свідомості п’єси як «Майська ніч», «Роксолана», «Маруся Богуславка», «Кайдашева сім’я», «Тарас Бульба», «Гайдамаки»,«Данило Галицький». Звідси тягнеться артистичне коріння Івана Турецького, вже в літа Млада брав участь в деяких з вистав (вмирав в ролі одного з синів Гонти в інсценуванні Тараса Шевченка …), що прищепило йому любов до видовищності, майже завжди виправданою в театральній діяльності, але яка потребує обгрунтування за її межами. Обгрунтування знайшлося, і дуже скоро. Натхнення спалахнуло негайно … а світ театру він обожнює і донині, згадуючи пряний запах бутафорських комор, куди хлоп’ям пхав носа …

Живильним джерелом раннього періоду творчості Івана Турецького також є повноводна ріка на ім’я Українське Бароко. Навіть зараз, коли художник відчув сильний вплив з інших образотворчих сфер, скажімо, «аналітичної живопису» Павла Філонова, крізь нашарування драпіровок відомих в «Світі часу» і «Музиці кольору» – при згадці про гетьманські картуші, козацькі хоругви, витіюваті шляхетські герби і епітафію, книжкові ініціали з яким-небудь ангелом, що грає на трубі з роздутими донезмоги щоками, – у нього хорошим блиском спалахують очі. Ось воно його, кровне! – розумієш враз.

Тут знову зіграв роль людський фактор – знайомство з сином легендарного Георгія Нарбута, Данилом. Сім’я майстра, яка розпочала процес відродження національної графіки в Україні, стала повчальним прикладом для молодого художника, але приклад цей був на практиці пов’язаний з чималими життєвими труднощами, серед них – блокада з боку офіційних (а інших не було) експозиційних інституцій. «Кому потрібні були тоді герби? За радянських часів геральдика – просто капець!», Резюмує автор відчуття часу, яке, м’яко кажучи, не було прихильним до опальним персонам начебто гетьмана Скоропадського, чий герб в 1980-і Іван Турецький відтворив за описом, потім вже перейшов на герби міст – і людей . «Хочете, Вам зроблю?», Запропонував мені наостанок нашої з ним розмови.

«Уроки бароко» прищепили любов до граничної точності, ємності атрибута, що говорить: знавці відзначать, наприклад, використання раритетного римського хреста (з катакомб!) в контексті «Печатки». Не тільки в деталі – у фактурі: старовинної бомаги XVIII століття, наклеєної (в іншій роботі) таким чином, щоб було видно її несучасні шорсткі краї. І, до речі, власноруч оформляє Іван все свої картини: дружить з похмурим багетом так само, як і з суворим полотном і так із фарбами, що не піддаються (багатьом, не йому); другорядних речей в роботі для нього, здається, не існує зовсім.

Перефразовуючи Антона Палича, можна сказати: навколо людини все має бути прекрасним. Тобто – незалежно від прозового характеру його дій. Ріжеться індивід в підкидного, надсилає лист улюбленому племіннику, перегортає книгу або розплачується дрібницею у віконці каси, а без художників-майстрів йому труба. Іван Турецький всюди досяг успіху в облагороджуванні всіх перерахованих побутових казусів – і це за два кроки від вибухонебезпечного кітчу.

Не вірите? Даремно. Український автор малює ескізи для білоруських монет (серія знаків Зодіаку, що підморгує стразами Сваровські). Робить екслібриси (чуйно реагуючи на книжкові пристрасті вибагливих замовників, аж до нардепів). Оформляє вітальні поштові конверти (на території Остеррайх, але з українським текстом), марочні мініатюри (під якими справедливо стоїть підпис майстра, що, на жаль, не є правилом). Майструє гральні карти на всяк смак – про карти, мабуть, варто поговорити докладніше, оскільки ця галузь творчого генію є одночасно і однією з найстаріших, і однією з найбільш двозначних, зважаючи формальну приналежність до ризикованої області азартного проведення часу, якої, проте, поети надавали неабиякий сенс: «Що б не сказав Вольтер або Декарт …».

Кілька серій створив він в різних регістрах і стилістиці, що ставлять під сумнів саму прагматику їх використання. Такими картами тільки милуватися, а не пересмикувати! Ось карти в дусі Нарбута і Чехоніна. «Ірландські карти» з Лепреконом; бестіальні – з котами і собаками. Карти з особами відомих царів-государів на кшталт зловісного Миколи І. Карти, приурочені до пост-ювілею Великої Віденської битви 1683 року, які не тільки відповіли сторицею на «східний виклик» Європі, але і подарували їй культуру кавового кейфованія, внаслідок чого в ролі щасливця-Джокера фігурує самбірський шляхтич Юрій Францевич Кульчицький, що з турецьких (sic!) трофеїв облаштув в тому же Відні першу кав’ярню … Така проста, здавалося б, гральна карта відкриває нам завісу над подіями напівзабутого минулого. Після Дюрера і Жака-Луї Давида, а також низки сюрреалістів-витівників, йому вдається знайти своє звучання і в цій області.

Вже на прикладі перерахованих побутових артефактів, простежується виворіт методу Івана Турецького. Настає мить, коли віртуозні нагромадження атрибутів, витончені компендіуми універсуму (на кшталт «Пір року», де такі співвіднесені з часом доби) перестають задовольняти як самого автора, так і глядача, який підозрює, що той здатний на набагато, набагато більше. З одного боку, прикладна графіка закономірно призвела до створення речі, дуже далекої від повсякденного побуту: малого державного герба України в 1991 році (колеги згадують: саме Турецький дбайливо приволік зі Львова до Києва всі необхідні матеріали, щоб втілити задум у життя без жодних зволікань). З іншого – спровокувала благодатний сплеск «чистої фантазії», що обернулася серією абстрактних полотен – серією, яка триває й досі, розгалужуючись і вдосконалюючись на наших очах.

Вірю: пише Турецький під музику – швидше під «Турецький марш», ніж під «Марш Турецького». Ба, і сам схожий на східного патріарха – швидше, буддистського, ніж ісламського крою (розумні, трохи розкосі очі … віночок сивих влахів над поріділим, високим чолом … неспішна, незлобива мова etc), і до мелодій Моцарта слабкість має, тому в його картинах всюди розлита напружена гармонія і погано приховуваний, але дуже переконливий оптимізм. Вольфганга-Амадея, звичайно, обожнює (а хто не любить?), Але також дуже різних, між собою важко порівнянних Генделя і Дебюссі, а ще – химерні арт-хаусні групи на кшталт «Руїн новобудов».

(Говорить деталь: як Ніро Вульф, вважає за краще сусідство орхідей, неповторних квітів, позбавлених запаху. Дивний вибір на перший погляд. Припускаємо тут рішучу потребу в дистанціюванні, здобутті «холодку», необхідного, щоб упокорити жар в крові. «Всі мої роботи гарячі, але ж я люблю холодну гаму», зізнається автор у черговому творчому парадоксі. З іншого боку, надихається і запахом зів’ялого листя, легшим в основі однойменної серії).

На місце блискучого стилізатора, людини-оркестру, перенесеного з XVIII століття, прийшов майстер могутніх візуальних симфоній – однаково органічних на стіні музею і в обстановці сучасного офісу, в галереї «для обраних» і в інтер’єрі приватного житла. Чому так? Секрет органічної прийнятності його картин пояснюється їх многослойністю, боронь Боже, що не всеядністю … і як це не тривіально, незвичайним талантом виконавця. А ще – природою самого нефігуративу – зрозуміло, в небанальному аранжуванні.

(Бажаєте приклад? Колись довелося мені побачити одну з його картин. В репродукції, поруч з рокайльною наядою, написаною невідомим майстром бідермайєра. Вибирали картину для будинку. По недомислу, по гарячності, автор цих рядків віддав перевагу останньому зразку. «Ну ти даєш, – заперечив мені іронічний дизайнер, – Уяви собі таку ось наяду у себе в вітальні. На другий місяць її посмішка всю печінку проїсть! А з хорошою абстракцією пліч-о-пліч можна життя прожити »).

Зміна віх минулого пройшла не одразу. У глибині одного творчого методу вже більше десяти років дрімала мрія про метод, позбавлений обов’язковості символічних мотивувань, сповнений прекрасною і чарівною двозначністю. Задумане виконано; результати в наявності. Погляд глядача здатний побачити, скажімо, в «Чародії» – крах форм окремої світобудови, або сум’яття тканинних складок, які автор часто малює без будь-якої задньої думки, «як хороба якась напала» … (Вдавалося ж Врубелю втілити в малюнку лікарняної ковдри свій маленький апокаліпсис!). Світ «по Турецькому» одночасно і красивий, і драматичний. Фази його існування непередбачувані. Ритм, повторимося, напружено-музикальний.

Культ рафінованої деталі змінився суггестією стану. Затишна геральдика немов вибухнула зсередини. Час від часу впізнаємо осколки колишніх композицій, драпірування, що розметало у повітрі або уламки картушей, що підхоплені певним світовим вихором – хоча задум автора не обов’язково маркований передчуттям La cadutta degli Dei (італ. Загибелі Богів).

Образ різноманітної стихії, полонить ще романтиків – яким неодмінно були потрібні «буря і натиск», ураган і шторм, осіняє зрілу творчість Івана Турецького. Однак, на відміну від суто сюжетних композицій, образ цей не потребує зовнішніх мотивувань – що не виключає багатства сторонніх асоціацій, доступних глядачеві. Починаючи з відверто деструктивних образів, закінчуючи заспокійливими; поезія «срібного століття» надає для оних багатющий матеріал. Ну, скажімо, такий: «Синее, синее поднималось, поднималось и падало. // Острое, тонкое свистело и втыкалось, но не протыкало. // Во всех углах загремело // Во всех углах загремело.// Густо-коричневое повисло будто на все времена. // Будто. Будто. // Шире расставь руки» (із «Сходів» Василя Кандинського). Значимість цих творів тільки підкріплюється їх внутрішньою суперечливістю, яка, втім, не перешкоджає потужній художній вивіреності картин цього циклу. Власне, це вже утихомирений хаос – або хоча б хаос, в якому зримо «проглядають смисли»: «Поволжьем мира чудеса // Взялись, бушуют и не спят» ( «Розпад» Бориса Пастернака).

Західницьке раціо дає про себе знати і тут. Хаос так би мовити, «знаходиться під контролем». Кожна з композицій являє собою маленький шедевр закінченості і майже геральдичної (від себе не втекти!) Самодостатності, якщо не герметизму. Хвилі цієї бурі НЕ б’ють через край. Бризки цього хаосу не можуть вас забруднити. Але і буря, і хаос – неабиякі, непідробні, всупереч їх домінантної «тканинної» складової. При тому, в кожному окремо взятому випадку вони демонструють струнку логіку власного стану; інша справа, що не завжди знаходиться заповітний ключик до замка міцно, здавалося б, замкнених дверей. Глядач може лише припускати наявність якогось сакрального надихаючого, виходячи з конфігурації церковних апсид, що вгадуються – в одній з робіт. Але в інший подібна підказка вже відсутня … зате є віддалені натяки обрисів двох фігур, схилених над піаніно («Шерехи»). – Нашій фантазії надано карт-бланш!

І не згадаєш вже всіх назв (яким автор надає не останнє значення, але потім … забуває) – картини розлітаються по світу, як голуби! – а художник, з головою занурений в черговий задум, не завжди встигає навіть сфотографувати картину, щасливо відлетілу чи то в Австрію, чи то в Австралію, а то і в Швейцарію … Робота над втіленням наступного задуму притупляє неминучу біль розставання зі своєю картиною. Не випадково вже зараз на його мольберті стоїть картина з підготованої серії «Вітрила і моря», де простежується наскрізна тема променистого від-буття, просвітленого від-далення, окриленої роз-луки. – Якщо була колись «смерть під вітрилом», чому б тепер не відбутися «життю під вітрилом»?

Океан арту відкриває художнику свої простори. Попутний вітер, як завжди, забезпечений.

Що стосується вибагливої геральдики долі самого Івана Турецького, то вона не цілком завершена. Завтрашній день загрожує сюрпризом … Левом, що повстає?!

Інтригує не тільки прізвище – творчість і доля.