+38044 200 18 18, +38044 360 66 23, +38067 320 30 23, +38050 357 33 26 yanagallery@gmail.com

Ольга Петрова, кандидат мистецтвознавствадоктор філософських наук, член Національної спілки художниківЗаслужений діяч мистецтв України

У військовому словнику слово «авангард» визначено, як загін, який йде попереду і наражається на супротив. У цьому – весь Дмитро Нагурний. Ще чверть століття до того, як Україна захлеснула мода на відеоарт, Д.Нагурний в 1974 році експонував (в співавторстві з С.Гета) концептуальний слайдофільми, та ще й в іноземному Посольстві. Крутобетонний художній офіціоз відразу наїжачився. Олександр Скобліков – голова Спілки художників України, – особисто зривав твори Нагурного зі стін.

Суворий шлях пошуку і самовдосконалення в 70-х роках майстер почав в аурі покоління «шістдесятників». Той дух свободи, ковток якої, за час короткої «відлиги», сприяв розквіту талантів І.Драча, М.Вінграновського, С.Параджанова, Ліни Костенко, В. Висоцького, Б. Окуджави, Є. Євтушенко, музики В.Сильвестрова, багатьох інших, відбився на духовності наступного покоління. Після руху «шістдесятників», ідея вільного мистецтва набула якості творчої програми. Тим більше, що в напіввідкриті двері в світ, до нас прийшло з Європи мистецтво Федеріко Фелліні, Інгмара Бергмана з аурою підсвідомого і карнавалу. Ежен Іонеску відкрив суспільству глибини психологічних парадоксів єдинонаправленного мислення в «Театрі абсурду». Екзистенціалізм Альбера Камю поглибив самосвідомість. До «сімдесятників» зверталися Томас Манн, Джеймс Джойс, Гарсіа Маркес, Хорхе Луїс Борхес, Володимир Набоков і інші.

«Всесвіт» (українська школа перекладу, очолювана Г.Кочуром), «Іноземна література» та інші видання відкривали інтелектуальні галактики, невідомі для радянської людини світи. Озонові дощі змили пелену з очей духовності, розпатрали «закостенілість» (термін Л. Медведя) соцреалістичного догматизму та інтелектуальної обмеженості. І хоча опір системи був неймовірним, включаючи знищення і видалення із суспільного життя провідників опору – Алли Горської, Опанаса Заливахи, Євгена Сверстюка, Івана Світличного та ще десятків і сотень непереборних мрійників про свободу слова і духу, – образ багатомірного світу покоління 70-х років – було явлено. Подальше залежало від кожного. В атмосфері діалогу між «фізиками і ліриками», в потрясінні від космічних мандрів людства, від занурення в потаємні світи кафкіансько-босхівській підсвідомості, Д.Нагурний починав власний шлях.

Він марив монументальними ідеями майбутнього, звідси – «чуттєвість механізмів» в авторській програмі.

Колоризм виховувався на фовізмі, на рухомих колірних масах Сезанна. З філософії А. Бергсона прийшла ідея «тягучості подій» (duree). З тих пір рух і час стали обов’язковими. Час, як четвертий вимір простору, живе в кожній композиції Д.Нагурного.

Саме тут знаходимо його захоплення ще недавно забороненими «американізмами» – блискучою поверхнею і дизайном авто, «сінема» -, «космо» -, «теле» -, відображенням в склі хмарочосів, всіма ознаками захоплюючої техноцівілізаціі з її ритмами, спресованим часом і коллажуванням образного світу. Для Д.Нагурного, який вже в 15 років спробував власного художницького хліба як оформлювач і дизайнер-рекламіст, американська мрія (без іронізму Ендрю Ворхола) визначилася як «культурний шок», увійшла не тільки в свідомість, а й в підсвідомість. Звідси – раціо і жорсткий каркас його композицій і уникнення елегійно-романтичних рефлексів. Навіть вільна природа і образ жінки в його творах вписані в рамки розумової виваженості.

Дмитро Нагурний – творець. Перша будова, створена за власним проектом, – він сам і його художній світ.

Живописець-монументаліст, автор фресок, світського і релігійного живопису, вітражист, майстер академічного малюнка, знавець класичних систем живопису … Універсальна, подібно ренесансної, програма самотворення сформувала особистість із сильною чоловічою волею і логікою, з ментальністю супермена. Перед очима були кумири покоління – Е. Хемінгуей і П.Пікассо.

У звужено-бездуховному кліматі напівдозволенного, що визначає офіційне художнє життя, Д.Нагурний, як і інші поодинокі «внутрішні емігранти», отримав і надмірно вороже ставлення, і байдужість, і штучне замовчування.

Все створене майстром в 70-80 роках, – його професіоналізм, громадянськість і вроджена небайдужість до іншого, – знак покоління, все спрацювало детонатором під час національної катастрофи.Чернобиль – чорний і страшний, рудий від радіації ліс, реактор, який палко дихав на розпечені до 40 “землі України.

З Києва виїжджають всі, хто має можливість бути в стороні.

А Дмитро в цей час їде в зону. Пізніше він запише: «Чорнобильський вибух гірким відлунням відгукнувся моїм власним творчим вибухом». Тему відчув «по-живому» в двох творчих відрядженнях (травень, червень, липень, 86) … «Чорнобильська тема і жахлива (більшість ліквідаторів, яких я малював, вже давно померли від страшних доз випромінювання), і по-творчому цікава. Ось де дійсно я міг застосувати весь свій «полістилістичний» діапазон – від документального «гіпер» до найбільш «відірваної» абстракції».

Цікава авторська оцінка власних стилістичних прийомів: «Портрет полковника Анатолія Фірфарова» (пілота вертольота) виконаний в чистому «гіпер», але з підкресленою потужною фактурою, подумки, я весь час звертався до великого маестро Рембранта. Ще один портрет пронизаний футуристично-абстрактною структурою або, навіть, самим випромінюванням ».

Нервове, творче і фізичне перенапруження, велика радіоактивна доза привели Дмитра не тільки на лікарняне ліжко, а й до евристичного бачення. Катастрофа, її осмислення, додали особливої ​​ваги сенсу життя і мистецтву як його корони.

Дмитро Нагурний пропонує колегам-монументалістам прорив від усталеного до авангардного, а саме – ідею новаторської виставки «Погляд». Вона відбулася в 1987 році в прогресивному Політехнічному інституті (КПІ), оскільки закам’яніло-перелякана Спілка художників навіть «постчорнобильської ери» ледь зрушила з мертвих моделей свідомості.

«Погляд» зробив прорив в нове «мислення, відкрив імена творців, яких сьогодні добре знає світ». Власна ініціатива, самоповага вільних особистостей, відкривали Україну як новий материк.

Гіперреалізм Д.Нагурного – його природа в зореокості спостережливого авангардіста. Надлишковість реальності, як в «Блакитний планеті» (1984) або в американських композиціях з авто і іншими дизайнерськими елементами, а особливо в «Чорнобильській серії» (1987), робить зображення реальніше, ніж сама реальність.

Цей погляд аналітика-реаліста, в якому є «реальність-плюс», досягає гіпертрофованої подібності, майже «непристойності явного». Це надмірність реальності, від якої стає моторошно. Зрештою «гіпер» Нагурного призводить до психологічного парадоксу. Ефект кіно-наїзду, великого плану, фотографічної невідворотності в процесі спостереження ліквідується: переходить в план сюрреалістичний, ірреалістіческій. Сила присутності – гіперреальність, – приголомшує відчуттям лабораторно-оптичного відчуження, дистанційності, тобто іншого виміру. Запаморочлива точність досягає метафізики сущного, відокремленого художником і віддаленого від нас. Цивілізаційний холод, раціональна гра інтелекту, якими вибухають композиції Д.Нагурного нагадують про тривоги Освальда Шпенглере щодо закінчення культурної (діонісійської) Європи і настання тотального раціопрагматізма.

На щастя, фантоми гіперреалізму – лише частина айсберга на ім’я Дмитро Нагурний. Його душа, художнє мислення – затаєна зона «табу», форми самовизначення – суть протиріччя.

Як дитя цивілізації, жертва і співак її ритмів, обломів, деформацій, її бездоганної логіки, вихованої на пуризмі Ле Корбюз’є і Френка Ллойда Райта, Д.Нагурний поєднав в живопису полярне: конструкцію з деконструкцією. Імена архітектурних велетнів ХХ століття тут не випадковість. Художник закоханий в архітектуру з камінням і шпилями соборів, з відбитками в склі модерних промислових споруд. Композиції з включенням архітектурних мотивів – домінантні в творчості маестро. Архітектуру він бачить як частину космосу, в русі, в польоті до ноосферних і стратосферних пристроїв. Власне, цим і заперечується раціональний пуризм в мисленні Д.Нагурного. Він починає вигадливу гру з колонами, порталами, дахами, які деформуються, відлітаючи в космос, і перетворюються в кубофутуристичну структуру. Як у кожного з покоління, яке заново відкривало для себе ще недавно заборонених О.Екстер, Д. Бурлюка, О.Богомазова – бунтівних авангардистів 10-х років ХХст., – Д.Нагурний має могутню ін’єкцію футуризму як стилю. Саме тому, він самовільно перекроює і зашифровує зміст, в футуристичному захваті творить нову реальність.

Окресленість конструкцій втрачає від гри майстра в ірреальне. Тому, крізь стіни, швидше за його декорації, ніж архітектури, виблискують осколки дзеркал, столики з недопитими пляшками, телефонами, що завмерли – напівстерті знаки іншого виміру. У тому, що мало б міцно стояти на землі, порушена рівновага. Час і предмети, наче підвішені на потужній космічної струні, яка розгойдується як маятник Бога в «Репетиції оркестру» Ф. Фелліні. Галюцінарний стан невагомості викликає відчуття запаморочення свідомості, політ в невідомі вимірювання. Створені образи одухотворених будинків і окрилених соборів полонять творчою сінгуляцією.

Урбаністична «метафізика» Д.Нагурного – іншої природи, ніж мрії Джорджо де Кіріко. Фантазії Д.Нагурного – духовний перегук з підсвідомим, авангардом початку ХХ століття.

Його принциповий еклектизм і полістилізм, народжений від шлюбу футуристичних програм з художнім метафоризмом 70-х – початку 80-х років. Метафорична алегоричність була тоді ширмою для красномовної правди. У оповідно-літературних композиціях Д.Нагурного метафоризм, згущений до рівня багатовекторної інформативної події. У цьому засобі діалогів з відкритим і табуйованим, покоління Дмитра Нагурного являло себе світу.

На початку ХХІ століття Дмитро Горбачов пише: «Темперамент, звільнений від пут свідомості, несподівано кинув художника в фовізм, в експлозііную … звірячу царину». Поки що це творчий епізод. Вихований в рамках логічного конструювання, Д.Нагурний не дає повної волі інтуїції. А даремно, так як саме до цього він прагне, до цього наближається. Майстер в дорозі.